A csalánlevél vízhajtó tulajdonságú, a gyökerek gyulladáscsökkentők. Elősegítik a limfocizák termelődését, megakadályozzák a prosztata szövetének burjánzását.
Olasz kutatások szerint a csalángyökér-kivonat vérnyomáscsökkentő hatású.
Egyik legjobb vértisztító növény, feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket. A vesét fokozottabb vízkiválasztásra serkenti, csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért hatékonyan alkalmazható köszvény, ízületi gyulladások,reumatikus megbetegedés kezelésére. A régi módszert, hogy a fájdalmas végtagokat a csalán friss hajtásaival csapkodják meg, ma is alkalmazzák. Lázcsillapításra, vérszegénységre és kiütésekre is használjuk.
A vese- és hólyagkő képződésre hajlamosaknak érdemes rendszeresen csalánteát fogyasztaniuk, mert segítségével még idejében kiválasztódik a homok. Tisztító, összehúzó hatásának gyomor- és bélhurut esetén is hasznát vehetjük. Teája élénkítő hatású, sok vitamint és ásványi anyagot (pl. vasat) tartalmaz.
A gyökeréből készült tea megakadályozza a prosztata rendellenes növekedését, növeli a vizelet mennyiségét, felére csökkenti a vizelési ingert, gyorsítja a vizeletáramlást. Vércukorszintet csökkentő tulajdonsága is van. Fokozza a szervezet ellenálló képességét. Allergiás betegségeknél is hatásos.
Elkészítési javaslat:
1-2 kanál teát 2,5 dl forró vízzel leöntünk, 5-10 percig lefedve állni hagyjuk. Szűrés után tetszés szerint ízesíthető, de mézzel vagy csipkebogyószörppel ízesítve gyógyhatása fokozható.
Felhasználási javaslat:
Egy evőkanálnyi natúr teához 2-4 dl vizet használunk fel.
Forrázat készítése virágokból, levelekből, füvekből, illóolajat tartalmazó termésekből(édeskömény, ánizs-termés):
A forrásban lévő vízzel leforrázzuk a teát, lefedjük, 10-15 percig állni hagyjuk, majd lehűtjük.
Főzet készítése gyökerekből, kérgekből, fás növényi részekből főzetet készítünk
A forrásban lévő vízhez a teát hozzáadjuk, az edényt lefedjük, majd lassú tűz mellett még 5-10 percig forraljuk, majd félrerakjuk, 15-30 perc után lehűtjük.
Áztatás készítése:
azokat a teákat, melyek érzékenyek a magasabb hőre, áztatással készítjük(csipkehús,fagyöngy). A teát 6-8 óráig áztatjuk langyos vízben, majd felmelegítjük (de nem forraljuk).